Blacha trumienna z herbem Leliwa, Toruń?, XVIII w. (ok. 1746?) (MOT)

43,5 × 48 cm

Lokalizacja: Muzeum Okręgowe w Toruniu, nr inw. MT/M/400/SN; przechowywana w magazynie zbiorów.

  • Olej na blasze cynowej; całość złożona z 4 nierównej wielkości łączonych arkuszy – dwóch większych i dwóch małych po bokach.

__________

  • Blacha trumienna w formie nieregularnego sześciokąta, z dekoracją malarską przedstawiającą herb Leliwa – złoty półksiężyc i sześcioramienna gwiazda nad nim w polu błękitnym; tarcza o kształcie owalnym zwieńczona koroną szlachecką. W klejnocie trzy zielone strusie pióra, na nich powtórzone w pomniejszeniu godło. Tarczę flankują dwie zielone gałązki. Po lewej i prawej stronie klejnotu wymalowano inicjały T. C. Elementy herbu i litery obwiedzione czarnym konturem.
  • Dekoracja malarska została wykonana bezpośrednio na podłożu blaszanym, bez gruntu.
  • Na odwrociu w lewym dolnym rogu nr inwentarzowy czarną farbą, poniżej poprzednie oznaczenie farbą białą; u góry po prawej dawny numer czerwoną farbą: A.194; ponadto dwie nalepki muzealne.

_______________

WPIS: © Maria Hotel i Michał F. Woźniak, 2023

Zalecane cytowanie:
Hotel M., Woźniak M.,  Blacha trumienna Leliwa (MOT)
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół NMP – Dziedzictwo rozproszone, 2023
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-marii-panny-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Dość dobry. Rysunek i koloryt doskonale zachowane, czytelne. Na całej powierzchni występują nieliczne odpryski polichromii oraz zarysowania podobrazia. Miejscami, szczególnie wokół krawędzi, ślady korozji oraz ubytki wynikające z wcześniejszej obecności brakujących dziś gwoździ. Odwrocie mocno skorodowane.

Historia

Blacha trumienna pochodzi z kościoła pofranciszkańskiego Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (ob. Wniebowzięcia NMP), gdzie znalazła się w czasach bernardyńskich; jeszcze w 1892 roku zawieszona na północnej ścianie prezbiterium (SEMRAU 1892).

Rozpoznanie

Blacha związana jest zapewne z portretem trumiennym przedstawiającym młodego mężczyznę. Identyczny kształt (przy nieco mniejszych rozmiarach, co wynika z mocowania blachy herbowej w nogach, a portretowej przy wezgłowiu) oraz inicjały mogą wskazywać, iż oba obiekty odnoszą się do Tomasza Czapskiego, zmarłego w 1746 roku, pochowanego w kościele Mariackim w krypcie rodzinnej pod prezbiterium.

Dokumentacja historyczna

Dane w opracowaniu …

Dokumentacja badawcza

Dokumentacja w bliskiej podczerwieni, NIR, fot. J. Raczkowski, 2021.

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

SEMRAU 1892, s. 56

KLUCZWAJD 2005, s. 57, nr 15

Opracowania niepublikowane