Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OŁTARZE Ołtarze przyfilarowe w nawie głównej Ołtarz pw. św. Jana Chrzciciela (Chrztu Pańskiego), Carl Eglauer z warsztatem (?), Chełmno, lub naśladowca/kontynuator, ok. 1730; obraz-wyobrażenie patrocinium k. XIX w.; reliefowe popiersie św. Teresy – Ignacy Zelek, Toruń 1930
1,032 × 3,39 × 1,61 m
______________
________________
KONSTRUKCJA
Retabulum o konstrukcji pozornie samonośnej w typie SP, jednokondygnacyjne, sześciomodułowe. Składające się z trzech modułów prostych i trzech modułów mieszanych. Pierwszy moduł prosty wyznacza formę stipesu, mensy i antepedium. Wzniesiony w niepełnej konstrukcji skrzyniowej o korpusie wieńcowym. Ścianka przednia skrzyni, wykonana w konstrukcji ramowo-płycinowej pozornej, wyznacza strukturę antepedium. Pozostałe ścianki wykonane w konstrukcji deskowej. Dwa kolejne moduły proste odpowiada wspornikom ujmującym stipes, wzniesione przy użyciu zdwojonej konstrukcji skrzyniowej o korpusach niepełnych, ustawionych obok siebie. Ścianki korpusów wykonane z desek. Występ zlokalizowany najbliżej stipesu z dołączoną w górnej partii formą o krzywoliniowym przekroju wykonaną w konstrukcji deskowej, tworzy wybrzuszenie wsporników. Pierwszy z modułów mieszanych tworzy strukturę górnej strefy cokołowej z predellą. Centralna jej część wykonana w konstrukcji deskowej, części boczne w niepełnej konstrukcji skrzyniowej. Ścianki skrzyń wykonane z desek. Część główna nastawy z przedstawieniem św. Teresy i Chrztu Jezusa w Jordanie oraz zwieńczenie z przedstawieniem Tronu Łaski odpowiada strukturze dwóch kolejnych modułów mieszanych. Moduł w centralnej części złożony z konstrukcji deskowej, części boczne z dwóch niepełnych konstrukcji skrzyniowych. Ścianki korpusów skrzyni wykonane z desek. Nisza z przedstawieniem św. Teresy opracowana z wykorzystaniem konstrukcji skrzyniowej niepełnej. Przedstawienie malarskie ze sceną Chrztu Jezusa w Jordanie umieszczone w ramie skonstruowanej w sposób ścienny.
Ołtarz po konserwacji i restauracji w roku 2004. Wykonano rekonstrukcje i uzupełnienia partii metalizowanych (duży zakres) srebrem i złotem (płatek i proszek), rekonstrukcje barwnych laserunków i uzupełnienia w karnacjach rzeźb. Przeprowadzono konserwację i restaurację obrazów. Aktualnie dobry stan zachowania.
Pierwotne wezwanie niepewne. W inwentarzu z 1827-1828 r. określony jako ołtarz pw. Jana Chrzciciela, opisany jako cały pobielony (Inv. 1827-1828); przez Wernickego jako ołtarz pw. św. Wawrzyńca (WERNICKE 1839, s. 343). Wizerunek tego świętego w dolnej strefie retabulum zastąpiony w 1930 r. przez rzeźbiarskie przedstawienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus autorstwa Ignacego Zelka. Opiekunem ołtarza było w tym czasie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (DOMASŁOWSKI / JARZEWICZ 1998, s. 161).
Dane w opracowaniu …
Brak