Strona główna Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu RZĄD KAPLIC PO STRONIE PÓŁNOCNEJ KAPLICA ŚW. JÓZEFA Malowidło ze św. Biskupami, 1664
Kompozycja na cała szerokość ścianki podłucza i ściany zachodniej (pomiar niedostępny)
LOKALIZACJA: kaplica św. Barbary, ściana zachodnia.
__________________
________________________________
WPIS: © Michał F. Woźniak, Monika Jakubek-Raczkowska, 2024
Reliktowy. Malowidła są silnie zrekonstruowane. Przedstawienie św. Stanisława w stroju biskupim zachowało się fragmentarycznie – widoczna jest niemal cała głowa (z mitrą) i lewa połowa nimbu oraz fragment popiersia. Widoczny jest także fragment konturowo zarysowanego Piotrowina, ukazanego w znacznie mniejszej skali u nóg świętego. Kolorystyka oraz wyraźnie zaakcentowane kontury są analogiczne do przedstawienia św. Marcina.
Malowidło powstało na starszej kompozycji, z której zachował się jedynie fragment bordiury oraz tła wypełnionego splotami czerwonego i zielonego akantu.
Inskrypcja wskazuje na czas powstania malowideł w 1664 r. Kontekst ani fundator nie są znani.
Malowidła nie reprezentują najwyższej klasy artystycznej, kompozycje są schematyczne, proporcje postaci nieforemne, dukt inskrypcji nierówny i niezgrabny.
Zestawienie św. Wojciecha i św. Stanisława, dokumentuje nowożytny kult o polskim charakterze, pielęgnowany w okresie Kontrreformacji. Identyfikacja św. Wojciecha jako arcybiskupa gnieźnieńskiego zawiera świadome nadużycie, podkreślające mit założycielski archidiecezji gnieźnieńskiej, z kolei podkreślenie jego męczeństwa w Prusach to akcent lokalny (istotny w okresie wzmożonej działalności jezuickiej na rzecz regionalnych patronatów o średniowiecznej genezie).
DOMASŁOWSKI 2003, s. 201.