Strona główna Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu DZIEDZICTWO ROZPROSZONE RZEŹBY I OBRAZY Madonna z Dzieciątkiem, pocz. XV w. (?) (MDP)
40 × 12 × 20 cm
LOKALIZACJA: Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, ekspozycja stała, nr inw. MDP/13/I
__________________________
____________________________________
WPIS: © Monika Jakubek-Raczkowska, 2024
Polichromia wtórna, zachowana w złym stanie.
Przed 1938 r. figurka znajdowała się w zakrystii fary świętojańskiej, później w pałacu biskupim w Pelplinie.
W XVI w. jej kształt został powtórzony w brązie w dwóch świecznikach wiszących Andresa Kugelhahna (odnotowali to: DOMASŁOWSKI 2003, CIECHOLEWSKI 2000) – trudno orzec, czy ta konkretnie figurka była tzw. modelem trwałym (czy wykonano formę o jej kształcie, z której później uzyskano dwa modele tracone w wosku).
Niewielka rzeźba o niejasnym przeznaczeniu jest prawdopodobnie dziełem lokalnym (choć jej forma jest trudna do oceny z uwagi na grube przemalowania). Stylistycznie jest osadzona w tzw. czeskim stylu pięknym i ogólnie nawiązuje do typu Pięknych Madonn w geście ostensio (Pilzno, Krumłowo) jaki był dość popularny w Prusach (zwłaszcza w warsztacie gdańskim). Nie ma typologicznego ani formalnego związku pomiędzy tą rzeźbą a Toruńską Piękną Madonną, która prezentowała zupełnie inny wariant. Być może trywializacja ideału urody Marii, naiwne uproszczenie figurki Dzieciątka i schematyzm opracowania są wynikiem zafałszowania powierzchni przez wtórne warstwy malarskie.
Dość nietypowy jest zabieg przewiercenia rzeźby na wylot, stawia on pod znakiem zapytania autentyczność tego obiektu.
CIECHOLEWSKI 2000, s. 92-93, il. kolor. s. 23.
DOMASŁOWSKI 2003, s. 153.