Ławy z konfesjonałem, poł. XVIII wieku (1755) oraz k. XIX w.

wys. konfesjonału: 274 cm; wymiary korpusu 113 × 81,5 cm; głęb. 97,5 cm.

LOKALIZACJA: kaplica św. Barbary, ściana zachodnia i północna.

  • Drewno polichromowane.
  • Ławy malowane jasnym kolorem błękitno-szarym; zaplecki i przedpiersia z marmoryzowanymi płycinami.

__________________

  • Ustawione wzdłuż ścian zachodniej i północnej ławy z zapleckiem i przedpiersiem; przy ścianie płn. ława przedzielona pośrodku konfesjonałem; w części zachodniej kaplicy dodatkowe 3 ławki; policzek ławy zachodniej przyściennej stanowi przedłużenie balustrady oddzielającej kaplicę od nawy płn.
  • Zaplecki ław tworzą rodzaj niskiej boazerii ścian. W ścianach policzkowych obu ław dostawionych w części zachodniej kaplicy uchwyty do mocowania chorągwi, żelazne; dodatkowy uchwyt, z odmiennym sposobem mocowania w przedpiersiu odcinka północno-wschodniego ławy, z przewierconym otworem w pulpicie.
  • Korpus konfesjonału łączy się z przedpiersiem ławy; drzwiczki w ściance bocznej po stronie wschodniej; baldachim obrzeżony lambrekinem. W górnej części zaplecka konfesjonału malowidło z wyobrażeniem Ducha Św.: obraz w formie stojącego prostokąta ujęty białym, wąskim profilowanym obramieniem, ze ściętymi narożnikami oraz łamanymi do wewnątrz (w połowie długości) bokami. W centrum Gołębica Ducha Świętego z rozpostartymi skrzydłami, zza której wychodzą promienie, na żółtym tle. Wokół znajdują się obłoki oraz w dolnej części obrazu – fragment błękitnego nieba. Poniżej obrazu marmoryzowana płycina w analogicznym obramieniu.

 ________________________________

WPIS: ©  Michał F. Woźniak,  2024

Zalecane cytowanie:
Woźniak M.F.,  Boazerie, 
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kaplica św. Barbary, 2024
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-sw-jana-chrzciciela-i-sw-jana-ewangelisty-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Pozornie dobry, drewno jest jednak naruszone przez czynny żer drewnojadów (osypuje się mączka drzewna).

Historia

 

 

Rozpoznanie

Pierwotnie pojedyncza ława z przedpiersiem i zapleckiem obiegała ściany płn. i zach.; pośrodku rzędu płn. znajdowało się zapewne siedzisko zwierzchnika bractwa; taki stan nadany został w poł. XVIII w. i do niego może odnosić się data 1755 umieszczona na podstawie siedziska centralnego.  Obecne ukształtowanie ław pochodzi z k. XIX wieku; w tym czasie utworzono też konfesjonał, dodając policzki i baldachim do dawnego siedziska przewodniczącego. W części zachodniej kaplicy ustawiono 3 ławy, a przedpiersie pierwszej wykonano z pierwotnej balustrady ławy przyściennej. Z części płycin pochodzących z rozbiórki pierwotnych siedzisk wykonano wschodnią część balustrady oddzielającej kaplicę od nawy; pozostałą część tworzą balaski posadowione wtórnie –zostały przycięte celem dostawienia do korpusu ławy zachodniej, z przysłonięciem marmoryzowanej płyciny.

Dokumentacja historyczna

Dokumentacja badawcza

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane