Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny WYSTRÓJ MALARSKI Krzyże konsekracyjne Krzyże konsekracyjne zakrystii, 3/4 ćwierć XIII (?) i około połowy XIV wieku
Starszy krzyż konsekracyjny ok. 30 cm ø, medaliony figuralne ok. 70 ø
Zakrystia, w zamknięciu części wschodniej (2), na ścianie północnej (2), na ścianie południowej (4).
_______________________________________
WPIS: © Monika Jakubek-Raczkowska & Juliusz Raczkowski, 2023
Starszy zacheuszek silnie spudrowany, z uzupełnieniami ubytków i retuszem kreską. Młodsze medaliony o silnie spudrowanej i przemytej warstwie malarskiej, czytelne w ogólnych konturach, z licznymi uzupełniniami ubytków i dużymi partiami rekonstrukcji i retuszy konserwatorskich kreską; medalion ze św. Judą Tadeuszem zachowany jedynie fragmentarycznie; medalion pierwszy od wschodu na ścianie północnej zachowany tylko w zewnętrznym obrysie, częściowo zrekonstruowany.
Zacheuszki zostały odkryte, uczytelnione i poddane konserwacji–restauracji w l. 80. XX w. przez K. Michalaka ( TAJCHMAN 2005 (3) , s. 464).
Zachowane reliktowo zespoły zacheuszków dokumentują liturgiczną funkcję zakrystii jako konsekrowanej kaplicy, a także świadczą o dwóch fazach przekształceń. Starszy medalion może pochodzić z budowli XIII-wiecznej, medaliony młodsze wprowadzone zostały do budowli przedłużonej o wieloboczne zamknięcie, najpewniej przed połową XIV w. Typ medalionów – w tęczowych obramieniach i z półpostaciami na błękitnym tle – wykazuje analogie względem malowideł na sklepianiach w prezbiterium fary świętojańskiej w Toruniu, w południowo-zachodnim przęśle u św. Jakuba oraz malowidłem z prorokiem w świetlicy domu przy ul. Różanej 1 w Toruniu (poł. XIV w.).
Brak.
Brak.
TAJCHMAN 2005 (3), s. 464
RACZKOWSCY / KOWALSKI 2017, s. 390
RACZKOWSCY / OLIŃSKI 2019, s. 52, przyp. 158