Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny MOBILIARZ Konfesjonały Konfesjonał podominikański (II), Toruń, 1. ćw. XVIII w.
2,43 × 2,32 × 1,08 m
LOKALIZACJA: nawa północna, przęsło 5., przy ścianie pd.
_________________________
______
___________________
WPIS: © Michał F. Woźniak & Franciszek Skibiński, 2023
Opinia technologiczno-konserwatorska: Elżbieta Szmit-Naud
Konfesjonał poddawany renowacji w XIX w, kiedy to wykonano brązowe przemalowanie imitujące mazerunek i „złocenia”, uprzednio opracowanie oryginalne niemal całkowicie. Konserwacja i restauracja w 2008 roku, wyk. Jarosław Szumiński. Usunięto warstwy wtórne, strukturę poddano impregnacji, uzupełniono ubytki drewna, zaprawy oraz polichromii (duży zakres) i warstwy malarskiej obrazów, zrekonstruowano monochromię na parapetach i klęcznikach, cokole, zawerniksowano.
Oryginalna drewniana struktura konfesjonału zachowana w dobrym stanie z wyjątkiem cokołów. Większe fragmenty oryginalnego opracowania dekoracyjnego zachowane tylko na drzwiczkach, szczycie i w przedstawieniach świętych. Ubytki oryginalnej warstwy malarskiej w każdym z obrazów mogą łącznie dotyczyć ok. 20% ich powierzchni Obecnie stan drewnianej struktury dobry. Drobne odspojenia i ubytki w obrazie po lewej stronie. Werniks na marmoryzacji wyraźnie utleniony (pożółkły). Ostatnia polichromia (marmoryzacja) lokalnie odspaja się odsłaniając pozostałości poprzedniej bądź zaprawę.
Pochodzi najprawdopodobniej z kościoła Dominikanów św. Mikołaja w Nowym Mieście Toruniu, przeniesiony zapewne po jego zamknięciu i zburzeniu, 1831–1834.
Ikonografia: