Grota Lourdes, po 1906, przed 1914

295 × 169 × 84 cm; figura NMP 72 × 41 × 26 cm; Bernadetta 72 × 41 × 26 cm

LOKALIZACJA: nawa południowa, przy filarze obok kaplicy kopernikańskiej

  • Grota z grubych kawałków kory drzewnej, pokrytej gruntem i szarą polichromią, imitujących skały; między nimi tkwią długie, wąskie gałązki, sugerujące obrastające kłącze. Odwrocie płaskie, wykonane z pionowo ustawionych desek. Rzeźby pełnoplastyczne, opracowane ze wszystkich stron, drewniane, polichromowana. W niszy widoczne są relikty zatopionych w gruncie przewodów, które doprowadzały prąd do żarówek rozmieszczonych naokoło.

__________________________

  • Grota zbudowana w konstrukcji skrzyniowej, uformowana jako wąska kapliczka  z zamkniętą półkoliście niszą pośrodku o nieregularnym wykroju, szaro-brunatna. W niszy ustawiona figura Madonny z Lourdes  w typie wprowadzonym przez Raffla – Maria, o młodzieńczych regularnych rusach twarzy i ciemnych włosach, upozowana w kontrapoście, odziana w białą długą suknię o wąskich rękawach, drobno sfałdowaną, i długi biały welon, układający się w płaskie kaskady; przepasana w pasie błękitną szarfą, której lewy kraniec zdaje się powiewać; stopy bose.  Ręce składa do modlitwy. Z lewej strony umieszczona niewielka, wolnostojąca rzeźba, ukazująca klęczącą Bernadetę w długiej chuście na głowi, postać unosi twarz ku Marii, ręce składa do modlitwy.
  • Kompozycja ustawiona była pierwotnie na niewielkiej, neogotyckiej mensie ołtarzowej, która zawierać miała skarbonę na ofiary.

____________________________________

WPIS: ©  Wiktor Binnebesel, Monika Jakubek-Raczkowska, 2024

Zalecane cytowanie:
Binnebesel W.,, Jakubek-Raczkowska M., Grota Lourdes.
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół Św. Jana –  Rzeźby i obrazy, 2024
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-sw-jana-chrzciciela-i-sw-jana-ewangelisty-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Stan zachowania obiektu jest zły – najwięcej zniszczeń widocznych w obrębie groty. Liczne uszkodzenia i ubytki kawałków kory, polichromia i grunt w wielu miejscach odpryśnięte. Figura Marii i Bernadetty zachowane lepiej. Na powierzchni rzeźby Matki Bożej widoczne drobne spękania polichromii i gruntu, na podstawie większe ubytki mechaniczne (spowodowane wyciąganiem podobizny z niszy). Obiekt zakurzony.

Historia

Wprowadzenie do wnętrza kościoła Groty Lourdes było związane z działaniami duszpasterskimi na rzecz rozwoju pobożności maryjnej w duchu nowych trendów, zapoczątkowanych ustanowieniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, a także – popularnością pielgrzymek do Lourdes i nowej ikonografii maryjnej. Od początku została ustawiona na dość wysokim ołtarzu o formach neogotyckich, przy filarze w nawie południowej, w pobliżu ówczesnej kaplicy Anioła Stróża (obecnie – kaplicy kopernikańskiej). Nie ma jej na fotografii J. Assama z 1895 r., z listu ks. Matheya z 1941 r. (Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej, Toruń – Katedra, Korespondencja z konserwatorem i inspektorem budowlanym 1897–1944, sygn. 615 [brak paginacji], k. 115r) wynika natomiast, że znalazła się w kościele przed I wojną światową. Wiadomo, że przy tej grocie, podobnie jak przy innych grotach w kościele (Ogrójcowej oraz Golgoty) koncentrowała się pobożność ludowa, potwierdza to również archiwalna dokumentacja, na której widać wota wieszane na grocie (ryngrafy), kwiaty i świece.

Na tym miejsce grota stała jeszcze w 1971 r. Decyzją Mariana Dorawy, podczas re-aranżacji kaplicy kopernikańskiej przy okazji obchodów rocznicy 500-lecia urodzin astronoma, została usunięta z tego miejsca – jako bezwartościowa – i  przeniesiona do kaplicy w kruchcie południowej, gdzie wciąż doznawała czci, choć o mniejszej intensywności; okolicznościowo sama rzeźba Madonny była wynoszona z kaplicy, noszona w procesjach i wenerowana w kościele, zob. misje święte 2019. 

Po 2022 r.  decyzją ks. prałata Marka Rumińskiego został na powrót umieszczona na oryginalnym miejscu.

Rozpoznanie

Dokumentacja historyczna

  • Deutsches Dokumentationszentrum für Kunstgeschichte – Bildarchiv Foto Marburg, sygn. fm19114-p
  • Instytut Sztuki PAN, sygn. 2465
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu, sygn. A.2345 (K. Grimm, 1940)
  • Widoki nawy pd. z Grotą, 1936  1941

Dokumentacja badawcza

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane