Chrzcielnica, XIV wiek (?)

0,78m wys., czasza 0,42m wys., ø 0,71 m

LOKALIZACJA: dolną partią wmurowana w narożnik ostatniego przęsła nawy głównej po stronie północnej; we wtórnej funkcji kropielnicy.

  • Wapień [gotland?], be polichromii

______________________

  • Chrzcielnica w typie kielichowym, o prostej budowie i surowym opracowaniu, zbudowana z czaszy i trzonu, pozbawiona stopy.  Czasza ośmiościenna, wewnątrz hemisferyczna, głęboko i niestarannie drążona; w brzegu brak otworów po mocowaniu pokrywy. Dno pozbawione drenażu. Trzon niski, walcowaty, połączony z czaszą grubą warstwą zaprawy cementowej.

 

__________________
WPIS:
© Monika Jakubek-Raczkowska & Juliusz Raczkowski, 2023

Zalecane cytowanie wpisu:
Jakubek-Raczkowska Monika, Raczkowski Juliusz, Chrzcielnica, XIV w. (?), 
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół NMP – Wyposażenie i sprzęty o uzusie liturgicznym, 2023
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-marii-panny-w-toruniu/

 

 

Spis treści

Stan zachowania

Dobry

Dokumentacja fotograficzna

Historia

Rozpoznanie

Biorąc pod uwagę ośmioboczny kształt obiektu, odnoszący się zgodnie z tradycją średniowiecza do symboliki baptyzmalnej, można w nim upatrywać dawnej, średniowiecznej chrzcielnicy. Poświadczałyby to nawet obecna lokalizacja po północnej stronie, w zachodniej części korpusu nawowego. Chrzcielnica jest obrobiona dość surowo, pozbawiona dekoracji, co może wskazywać na jej wczesną metrykę (powierzchnia mogła też zostać skuta). Problemem otwartym pozostaje jej funkcjonowanie w średniowiecznym kościele Franciszkanów. Sakrament chrztu objęty był zgodnie ze zwyczajem i statutami diecezjalnymi przymusem parafialnym. Nie posiadamy danych, mówiących o chrztach u toruńskich franciszkanów. Można jednak założyć, że udzielano ich przynajmniej w tym czasie, kiedy kościół obejmował funkcjami duszpasterskimi mieszkańców przedmieść extra muros, przed ostatecznym uformowaniem się organizacji parafialnej Torunia i normatywnych regulacji dla diecezji chełmińskiej. Być może i później przymus parafialny nie był w tym zakresie przestrzegany.

Dokumentacja historyczna

BRAK

Dokumentacja badawcza

BRAK

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane