Chorągiew pogrzebowa, czarna

dł. 133 (z frędzlą 139) cm; szer. 95 cm

  • Adamaszek półjedwabny wiskozowo-bawełniany); galony bawełniane wąskie, frędzla bawełniana; obrazy olejne na płótnie.

 

_____________________

  • Chorągiew dwustronna z jednego płatu tkaniny, prostokątna, zwężająca się ku dołowi, z obustronnym krótkim paludamentum, w którym rękaw dla wsunięcia poziomego drzewca, zakończonego obustronnie kulistą spłaszczoną gałką; dolny brzeg głęboko wycięty w 3 trójkątnie zakończone flamule (fartuchy); brzeg paludamentum prosty.
  • Wzór adamaszku w płacie wzór spiczastych owali, w każdym dwuwarstwowa rozeta; na rozdzielających taśmach – falista wić ukwiecona. Pośrodku płatu po obu stronach malowane na cienkim płótnie obrazy z przedstawieniem Ukrzyżowania oraz niezidentyfikowanej świętej. Całość obszyta galonem z geometrycznym wzorem połączonych krzyżyków połączonych łamaną linią oraz frędzlą.

_________

WPIS: © Michał F. Woźniak, 2023

Zalecane cytowanie:
Woźniak M.F., Chorągiew pogrzebowa czarna
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół NMP – Sztandary i chorągwie, 2023
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-marii-panny-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Zniszczenia materii, duże ubytki tkaniny i frędzli, zwłaszcza w dolnej partii; zniszczenie i spękanie warstw malarskich, spłowienie.

Historia

Na litografii z 1847 i na pocztówce z k. XIX w. chorągiew (w dobrym stanie) umieszczona w przestrzeni kościoła przy pierwszym filarze od zachodu, po stronie północnej.

Rozpoznanie

Dokumentacja historyczna

Ikonografia: widok wnętrza kościoła NMP, litografia wg rys. Eduarda Görtnera, litografia Loeillot, Berlin 1847, MOT, nr MT/HT/I/37 I (Toruń. Dawne widoki 1994, nr 166); pocztówka, ok. 1905-1909, MOT nr MT/HN/J/1368/277; inny egzemplarz w Herder-Institut, Slg Postkarten, nr 145481.

Dokumentacja badawcza

Brak.

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane