Chorągiew Bractwa św. Antoniego i szarfa pocztu sztandarowego

Chorągiew: dł. 110 cm; szer. 89 cm; szarfa: dł. 112,5 cm; szer. 16 cm

  • Adamaszek żakardowy wiskozowy ze wzorem o splocie skośnym na tle atłasowym; haft cieniowany, kładziony (aureola i napisy) nicią złotą; karnacje: atłas z haftowanymi konturami; litery napisu haftowane na podkładach i aplikowane; galony półjedwabne.

_____________________

  • Chorągiew dwustronna, prostokątna, z obustronnym górnym paludamentum, zawieszona 8 kołami na poziomym drzewcu. Uszyta z czerwonej materii wzorzystej z motywem dużych kwiatów (chryzantem) na ulistnionych łodyżkach; płat dołem z dwoma wąskimi wcięciami w trzy fartuchy; paludament w trzy półkola, obrzeżone frędzlą.
  • Pośrodku płatu wyobrażenie św. Antoniego w półpostaci, z Dzieciątkiem na lewej ręce i z lilią w prawej, w brązowym habicie; wokół napis majuskułowy: BRACTWO ŚW. ANTONIEGO / PRZY KOŚCIELE N. P. MARYI / W TORUNIU //.
  • Po drugiej stronie płatu Matka Boża w typie Hodegetrii wg wizerunku jasnogórskiego z jasnobrązowymi karnacjami i w żółtych (złocistych) szatach; wokół napis: POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ / 13. 6. 28 //. Płat obszyty złocistym galonem z motywem zygzakowatej linii na szrafowanym tle.

_________

WPIS: © Michał F. Woźniak, 2023

Zalecane cytowanie:
Woźniak M.F., Chorągiew bractwa św. Antoniego
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół NMP – Sztandary i chorągwie, 2023
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-marii-panny-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Płat chorągwi silnie spłowiały, paludament w mniejszym stopniu; kolor dobrze zachowany na szarfie; galon na szarfie silnie przetarty.

Historia

Rozpoznanie

Dokumentacja historyczna

Dokumentacja badawcza

Brak.

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane