Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny PARAMENTY LITURGICZNE Paramenty kapłańskie Ornaty Ornat biały (biało-jasnozielony), tkanina: Francja, ok. 1720; haft: Polska?, 1. lub 2. tercja XVIII wieku; wykonanie ornatu: Niemcy?, XIX/XX wieku, naprawy i uzupełnienia Polska, 3. ćw. XX wieku
dł. 99,5 – 108 cm; szer. 58,5 – 62,5 cm; szer. kolumn: 19,5 cm
Tkanina jedwabna ze złotą nicią, wzorzysta lansowana o splotach skośnych, w tle splot płócienny; w kolumnach na atłasie syntetycznym haft cieniowany, barwny nicią jedwabną oraz metalową złotą i srebrną na trzpieniu jedwabnym, przeszyty; galony półjedwabne, podszewka bawełniana.
__________________________
Plecy proste, przód krótszy, mocno podcięty w typie skrzypcowym, z wydzielonym otokiem szyi. Boki z wzorem koronki jasnym na zielonkawo-beżowym tle; widoczne fragmenty raportu wątkowego, raport osnowowy wzoru wysoki, ok. 65 cm. W kolumnach ulistniona i ukwiecona gałąź brązowa z różnokolorowymi liśćmi i kwiatami. Galony złociste z motywami geometrycznymi pasowymi i trójkątnymi; na przodzie pomiędzy kolumną a obojczykami galon z motywem skośnym. Podszewka żółta.
WPIS: © Michał F. Woźniak, 2023
Haft przeniesiony na nowy podkład; boki gęsto przeszyte maszynowo, zapewne podczas szycia ornatu; z tego czasu pochodzą też galony i podszewka; na barkach i na piersiach przeszywany powtórnie, linią falistą oraz na lewym boku poprzecznie niestarannie; przetarcia galonów na krawędziach zewnętrznych.
Brak danych.
Brak.
Brak.
KLUCZWAJD 2005, s. 71, nr 71
ŚNIEGULSKA-GOMUŁA 2005, s. 416-418, il. 1