Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny DZIEDZICTWO ROZPROSZONE ZABYTKI SEPULKRALNE Portrety trumienne Blacha trumienna z herbem Gordon, Toruń?, ok. 1740 r. (MOT)
dane w opracowaniu ...
Lokalizacja: Muzeum Okręgowe w Toruniu, nr inw. MT/M/397/SN; przechowywana w magazynie zbiorów.
_________________
_________________
WPIS: © Maria Hotel i Michał F. Woźniak, 2023
Bardzo dobry. Rysunek dekoracji malarskiej doskonale czytelny, barwy nieprzygaszone, nieliczne ubytki polichromii. Blaszane podobrazie z widocznymi śladami korozji; zarysowania blachy występują na całej powierzchni, szczególnie na odwrociu. Krawędzie miejscami poszarpane, z ubytkami (ślady po gwoździach).
Blacha trumienna pochodzi z kościoła pofranciszkańskiego Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (ob. Wniebowzięcia NMP), gdzie znalazła się w czasach bernardyńskich; jeszcze jeszcze w 1892 roku zawieszona na północnej ścianie prezbiterium (SEMRAU 1892).
Na obecnym etapie badań nie udało się ustalić, jakiej osobie poświęcono niniejsze dzieło. Bardzo przeciętna jakość artystyczna oraz niewyszukane zamówienie o charakterze prywatnym wskazują na powstanie dzieła w lokalnym warsztacie malarskim.
_____________
*Gordon, rodziny pochodzenia szwedzkiego: w tarczy srebrnej mniejsza tarcza ze złotą krawędzią, w której w polu błękitnym lew czarny w prawo, lecz głową zwrócony w lewo (Uruski, IV, 1907, s. 267).
Brak
SEMRAU 1892, s. 56
KLUCZWAJD 2005, s. 56, nr 12