Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny MOBILIARZ Konfesjonały Konfesjonał podominikański (I), Toruń, 1. ćw. XVIII w.
2,51 × 2,31 × 1,06 m
LOKALIZACJA: nawa północna, przęsło czwarte, przy ścianie południowej
_________________
_________________
___________________
WPIS: © Michał F. Woźniak & Franciszek Skibiński, 2023
Opinia technologiczno-konserwatorska: Elżbieta Szmit-Naud
Konfesjonał poddawany w przeszłości renowacji, podczas której został przemalowany olejno i pokryty lakierem; wymieniono także ażurowe wypełnienie otworów w ścianach bocznych, zastępując skośną kratką. W 2009 r. poddany konserwacji i restauracji, wyk. Jarosław Szumiński. Dokonano napraw stolarskich, poddano zdegradowane drewno impregnacji, usunięto warstwy wtórne, skonsolidowano i uzupełniono bądź zrekonstruowano opracowanie dekoracyjne, wypolerowano i zawerniksowano. Zrekonstruowano monochromię na parapetach i klęcznikach, kratkach ścianek bocznych, cokole. Z obrazów usunięto przemalowania i wykonano uzupełnienia ubytków, zawerniksowano. Pozostają dawne rozległe przemalowania – w obrazach, w polach z inskrypcjami w dolnej części obrazów i inskrypcja w zaplecku prawdopodobnie z czasu przemalowań w obrazach, wykonana czarną farbą, tło retuszowane.
Oryginalna drewniana struktura konfesjonału zniszczona tylko w dolnej strefie, nosi ślady żerowania owadów w przeszłości Opracowanie dekoracyjne – marmoryzacja – zachowane na dużej powierzchni lecz w stanie szczątkowym. W obrazach ubytki oryginalnego opracowania mogą dotyczyć ok. 20% powierzchni Obecny wygląd jest rezultatem wykonanych uzupełnień i rekonstrukcji. Stan zachowania ogólnie dobry, werniks pożółkły, co sprawia, że obecnie kolorystyki marmoryzacji jest zielonkawa.
Pochodzi najprawdopodobniej a kościoła Dominikanów św. Mikołaja na Nowym Mieście, przeniesiony zapewne po jego zamknięciu i zburzeniu, 1831–1834.
Dane w opracowaniu …
Dane w opracowaniu …
TAJCHMAN 2005 (1), s/ 472