Strona główna Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY I STOLARKA BUDOWLANA Drzwi Drzwi w wieżyczce empory, ost. ćw. XIV w.
171 × 83 cm
LOKALIZACJA: wtórnie umieszczone w otworze komunikacyjnym wieżyczki zachodniej (dawna komunikacja empory ze skrzydłem zachodnim klasztoru).
_______________________________
______________
WPIS: © Juliusz Raczkowski, 2024
Dobry. Drobne uszkodzenia mechaniczne, zawias pasowy wtórny – nowożytny (zachowane ślady po średniowiecznym); zachowane historyczne grafiiti.
Brak źródeł. Obecne miejsce drzwi jest z pewnością wtórne (drzwi są nieco za duże w stosunku do otworu i osadzone są na nowożytnych zawiasach).
Drzwi pochodzą prawdopodobnie z kościoła – z dawnego zamurowanego przejścia z empory północnej do skrzydła wschodniego klasztoru. Przejście to zostało zamurowane najpewniej dopiero w okresie późno nowożytnym – przestało być funkcjonalne w momencie wybicia czynnej do dziś klatki schodowej w XVIII w.
Zob. propozycję nowej aranżacji blendy na emporze z umieszczeniem obiektu na przypuszczalnym dawnym miejscu: studenci Architektury Wnętrz UMK, rocznik 2021/22.
Brak
____________________________
RACZKOWSCY 2021, 171, il.