Chorągiew Bractwa św. Wojciecha, tkaniny, hafty i uszycie: Polska, 2. ćw. XX w. (ok. 1935)

dł. (z frędzlą) 145 cm; szer. 88 cm

  • Adamaszek żakardowy półjedwabny (wiskozowo-bawełniany), bawełna merceryzowana, atłas wiskozowy; haft na aplikowanym atłasie, karnacje podmalowane; napisy: haft na wypukłej aplikacji nicią złotą i jedwabiem wiskozowym; galony półjedwabne wąskie o splocie żeberkowym i sznurowe, frędzla bawełniana z oplotem metalowym, złoconym.

_____________________

  • Chorągiew dwustronna, prostokątna, zwężająca się ku dołowi z obustronnym paludamentum, zawieszona na poziomym drzewcu 8 kółkami; drzewce obustronnie zakończone głowicą – kulistą gałką i szpicem; dolny brzeg w 3 zęby, środkowy dłuższy, brzeg paludamentu falisty z krótkim zębem pośrodku.Awers z kremowego adamaszku z dużym wzorem o motywach roślinnych, rewers z gładkiej jasnobłękitnej tkaniny; liczne aplikacje z tkanin i haftu.
  • Pośrodku każdej ze stron wyobrażenia figuralne w barwnym hafcie w owalnych polach koloru pąsowego, ujętych kartuszami – zielonym wzgl. białym – powtarzającymi kształt płatu i paludamentu; w polach kartusza haftowane barwne, ukwiecone gałązki; w 3 kolistych polach łączących owal środkowy z brzegiem kartusza pojedyncze duże kwiaty na krótkich ulistnionych symetrycznie gałązkach. Na awersie w polu centralnym Św. Rodzina, powyżej napis: „Bractwo Św. Wojciecha. r. 1935.”, na rewersie św. Wojciech z krzyżem arcybiskupim i wiosłem, powyżej napis: „Św. Wojciechu módl się za nami”. Wszystkie postaci en pied, napisy minuskułowe. Na paludamencie obustronnie ukwiecona gałązka, ułożona poziomo.

_________

WPIS: © Michał F. Woźniak, 2023

Zalecane cytowanie:
Woźniak M.F., Chorągiew bractwa św. Wojciecha
Inwentarz Sztuki Torunia online, Kościół NMP – Sztandary i chorągwie, 2023
https://heritage.torun.database.umk.pl/kosciol-pw-wniebowziecia-najswietszej-marii-panny-w-toruniu/

Spis treści

Stan zachowania

Dobry.

Historia

Rozpoznanie

Dokumentacja historyczna

Dokumentacja badawcza

Brak.

Dokumentacja gigapixel

Źródła i bibliografia

Źródła rękopiśmienne i drukowane

Literatura

Opracowania niepublikowane